Loading...
zty saç ekimi mobile banner

Bıyık Ekimi

Ana Sayfa » Saç Ekimi Katagori » Bıyık Ekimi

Erkekler için dış görünümde oldukça önemli alanlardan biri de yüz bölgesindeki bıyık ve sakallardır. Erkeksi görünümün temel taşlarından biri olan bıyıklar, olması gereken sıklıkta ve yapıda olmadığı zaman bireylerde bir özgüven düşüklüğü meydana gelebilmektedir. Tam da bu sebepten ötürü bıyık ekimi gerçekleştirilmektedir.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN LİNKE TIKLAYABİLİRSİNİZ

Bıyık ekimi; bıyık yapısındaki eksikliklerin ekim yöntemi ile giderilmesidir. Bıyık ekiminde vücuttaki kıl köklerinin alınarak bıyık bölgesine ekilmesi sağlanır.

Bıyık Ekimi Nedir

Neden Yaptırılır?

İşlemin yapılmasında bir kaç etken bulunmaktadır. Yüz bölgesinde geçirilen bir kazadan sonra bıyıkların seyrekleşmesi veya bir bölümünün dökülerek geri çıkmaması, görüntüde dikkat çekecek derecede seyrek çıkan bıyıkların kişiyi olumsuz etkilemesi, köselik olarak adlandırılan durumun bıyık bölgesinde görülmesiyle birlikte bıyıkların hiç çıkmaması, “bıyık kıran” denilen rahatsızlığın bıyıklarda görülmesiyle yuvarlak şekillerde açıklıklar oluşması, yanık kazası geçirildiğinde yüzün etkilenerek bıyıkların dökülmesi ve bir daha çıkmaması ve son olarak var olan bıyıkların sağ-sol kısımlarında gözle görülür bir eşitsizliğin olması bu işlemin yapılmasındakiana faktörlerdendir.

Yaş Aralığı Nedir?

Bu işlemin yaptırılması için 18-21 yaş aralığında biraz bekleyerek durum değerlendirilmesi yapılması gerekir. Çünkü erkeklerde ergenlik dönemine girildikten sonra bahsedilen yaşlara gelene kadar vücutta oluşan testosteron hormonu bıyıkların çıkmasına ve gelişmesine neden olmaktadır. Bu yaşlara kadar beklenirse seyrek sanılan bıyıklar bir anda gürleşebilmekte veya belirli bir yaşa kadar çıkmayan bıyıklar çıkmaya başlayabilmektedir.

Ancak bahsedilen yaşlara gelindiğinde bıyık bölgesinde hala istenilen yoğunluk sağlanamamışsa, bıyık ekimi operasyonu çözüme ulaşmak adına en etkili yoldur.

Bıyık Ekimi İçin Yaş Aralığı Nedir

Bıyık Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Edilir?

Tıpkı diğer operasyonlarda olduğu gibi, öncesinde de mutlaka dikkat edilecek hususlar bulunmaktadır.

İşlemin yakınlaştığı tarihlerde mutlaka sigara ve alkol tüketiminden uzak durulmalı, kan hızlandırıcı aktiviteler ve spor faaliyetlerinden uzak durulmalı, işlemi yapacak uzmanla eğer kullanılan bir ilaç varsa mutlaka paylaşılmalı (kan sulandırıcı vb. ilaçlar operasyonun seyrini değiştirebilmektedir), kafein içeren içecekler tüketilmemeli, operasyon günü hafif besinlerle beslenilmeli, sonrası süreçte kıyafet değişimi yapılacaksa kolay giyilip çıkartılabilecek (surata sürtmeyecek genişlikte kıyafetler seçilmesi önemlidir) ve bıyıkların kesiminin yapılmadan kısaltma işleminin uzman eline bırakılması gerekmektedir.

 Nasıl Yapılır?

Yapılacak işlem, bu tip müdahalelerde kullanıldığı bilinen FUE yöntemiyle yapılmaktadır. Öncelikle kişinin ense kısmından, yapılan kontrollerde belirlenen ihtiyaç duyulan kök kadar kök alınarak alınan bu köklerin bıyık bölgesine ekimi yapılmaktadır.

Kişiye lokal anestezi verilerek 2-3 saat içerisinde tamamlanan bu ameliyatta, herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Herhangi bir dikiş izi de kalmayacak olan bu müdahalede, sadece ekim yapılacak deride mikro cerrahi yöntemlerle açılan kök olukları alınan köklerle doldurulur ve bıyık bölgesindeki açıklık kapatılır.

Burada bilinmesi gereken bir husus, ekim için seçilen donör bölgenin sadece ense olmayabileceğidir. Uygun bulunması durumunda, gereken kıl kökleri kollardan ya da bacaklardan da temin edilebilmektedir.

Burada önemli olan esas nokta, kılların hangi bölgeden alındığından ziyade alınan köklerin var olan bıyıkların çıkış hattına (ne tarafa doğru uzadıklarına dikkat edilmesi görüntüsü bütünlüğü açısından oldukça önemlidir) uygun bir biçimde ekilebilmesidir. Bu da işlemi yapan uzman hekimin profesyonelliğiyle doğru orantılıdır.

 Örnek verecek olursak; alınan 500 kıl kökü açılan kök alanlarına ekilirken temizlenmesine dikkat edilmiş bir şekilde ve oldukça dikkatli olarak ekilmelidir. Yönüne dikkat edilmeyen ekimlerde bıyık uzaması gerçekleştikten sonra görüntüde bir ilginçlik meydana gelebilmektedir.

İşlem bitirildikten sonra, eğer kişiye yapılan müdahalenin devamının gerçekleştirilmesi gerekiyorsa (bölgedeki açıklık bu duruma ana nedendir) operasyon tek seansta bitirilmemekte; bazen 2-3 seansta tamamlanabildiği de bilinmektedir. Bahsedilen bu seanslar 8-9 ay sonrasında gerçekleştirilebilmektedir.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır

İşlem Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bıyık ekimi öncesi ve sonrası koşullar aynı olmayacağından, işlemden sonraki ilk 15 gün dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli nokta bulunmaktadır. Öncelikle, iyileşme işleminin en az 10 gün süreceği unutulmamalıdır. Bunun anlamı, operasyondan sonraki süreçte kabuklanmanın oluşabileceği ve ekim yapılan köklerde ufak kan pıhtılaşmalarının meydana gelebileceğidir. Bu tip durumlar görülürse normal olduğu bilinmeli ve paniklenmemelidir.

Hasta taburcu edilirken klinikten bandajlarla beraber çıkarılmaktadır. 3 gün boyunca bölgede duracak bu bandajlara kesinlikle su değmemesi gerekmekte, bandajlar kontrol için sürekli çıkarılıp takılmamalıdır. 3. günün sonunda kişi kontrole gittiğinde bu bandaj çıkartılıp muayene edilip temizlenmektedir.

Ekim işlemini takip eden 15 günün sonucunda, ekilen bıyıklar ufak bir makas yardımıyla hassas davranarak kesilebilmektedir. Tıraş işlemi kesinlikle jiletle yapılmamalıdır.

İyileşme sürecinde köklerin oldukça hassas bir durumda olacağı göz önünde bulundurulmalı, bıyıklarda sürtünme yaratacak durumlardan kaçınılmaktadır.

Bıyık ekiminden sonraki iki üç haftalık süreçte, bu tip ekim operasyonlarında olağan olan “şok dökülme” durumu meydana gelebilmektedir. Döküm olduğu zaman endişe duyulmamalı, dökülen bıyıkların tekrardan aynı köklerden geri uzayacağı bilinmelidir. Operasyondan sonraki 6. aydan itibaren ise olması gereken rutine bağlanmakta ve bıyıklar normal seyrine dönmektedir.

Bıyık Ekim Fiyatı Ne Kadar?

Bıyık ekim işlemi fiyatı, operasyonun yapılmasına karar verildikten sonraki aşamadan gidilen kontrolde belirlenmektedir. Belirlenmiş miktarda bir fiyat sunulmasının imkânsız olmasının ana nedeni, kişilerin ihtiyaç duydukları köklerin sayısının değişkenlik gösterebilmesinden kaynaklıdır. Bu nedenle, bu işlem için fiyat uzman hekimin kontrolünden sonra netliğe kavuşturulabilir.

Saç ekim fiyatları 2019 yılı için değişkenlik gösterecektir. Sakal ekimi fiyatları 2019 yılında farlılık göstermesinin ana sebebi işlemi yapacak saç ekimi ekibinin tecrübesi ve donanımıdır.

2020-01-14T00:43:39+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Whatsapp