Loading...
zty saç ekimi mobile banner

Sakal Ekimi

Ana Sayfa » Sakal Ekimi Kategori » Sakal Ekimi

Erkeklerin yüz kısmında, sakal bölgelerinde gözle görülür bir seyrekliğin veya tamamen dökülmenin olduğu alanlara uygun bölgelerden (enseden, yanakların üst kısmındaki kıllardan, boynun alt kısmındaki kıllardan veya yoğun olan sakal bölgesinden) alınacak kıl köklerinin eksik olan bölgelere ekilmesine sakal ekimi işlemi adı verilmektedir.

Neden Yapılır?

Genellikle erkeklerin estetik açıdan daha özgüvenli olabilmeleri ve yüz görselliklerinden memnun olmaları adına yapılmaktadır. Genelde erkeklerde 18 yaşında artık yavaş yavaş oturmaya başlayan sakal çizgisi ve sakal yoğunluğu, bazı vakalarda genetik olarak istenilen yoğunlukla çıkmamakta ve sakallar seyrek, belki de hiç çıkmadığı için boşluk şeklinde gözükeceğinden olumsuz bir psikolojik etki yaratmaktadır.

Bu tip durumlarda 21 yaşa kadar beklenebilirken hastanın isteğine göre 18 yaş doldurulduktan sonra da işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte 21 yaşından sonra da istenilen sakal yoğunluğuna ulaşılamazsa, üst yaş sınırı olmadığı için istenilen yaşta ve dönemde sakal ekimi estetiği yapılabilmektedir.

Sakal Ekimi Nedir

Kimlere Yapılır?

Sakal ekimi işlemi genelde sakal yapısında gözle görülür biçimde seyreklik olanlara (bu duruma halk arasında “köselik” de denilmektedir), yapısal bir bozukluğu olup normal şartlarda sakalın çıkması gereken bölgelerde sakalı bulunmayan kişilere, geçirilen bir kaza sonucu sakal kısmında boşluk olanlara ve cinsiyet değiştirme ameliyatı olan kişilere uygulanmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle doktor ve hastanın, müdahaleden önce belirlediği bir plan olması gerekmektedir. Bu plana uygun hareket edildiği takdirde, eğer ki ekilecek alan tamamen boşsa yaklaşık 1000 ile 3000 kök arasında ekim işlemi gerçekleştirilmektedir. Yapılacak işlemler 2 ile 5 saat arasında sürmekte ve lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Ekilecek olan bu kökler hastanın ensesinden, ön boyun bölgesinin altından ya da vücudundaki kıllardan temin edilmektedir. Alım yapılan bölgelerde herhangi bir iz kalması söz konusu değildir .

Ekimler genelde saç ekiminde de olduğu gibi FUE denilen bir yöntemle yapılmakta, 1 mm’ den az kalınlığa sahip olan iğnelerin deri üzerinde kökler için tutunacak kanallar açmasıyla gerçekleşmektedir. Ekim işlemi bitirildikten sonra, açılan kanallardan kan pıhtısı çıkması nedeniyle sakal bölgesinde noktalar şeklinde hafif kızarıklık oluşabilmektedir. En geç 3 gün sonra bölge yıkandığı zaman bu pıhtılar da temizlenmekte ve sakallar yeni traş edilmiş kısalıkta ve görüntüde kalmaktadırlar.

Sakal Ekimi Neden Yapılır

İşlem Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Uygulama yapılan sakal bölgesi, kesinlikle elle müdahale görmemeli ve ıslak tutulmamalıdır. En az bir haftalık süreçlerde oluşan ufak kabukların kan toplamaması ve ekilen sakalların yüz bölgesinde iyi tutunabilmesi için sırt üstü yatılması, sürtünmenin olmamasına dikkat edilmesi istenir. Ayrıca giyerken yüze sürtecek atkı, boğazlı kazak vb. ürünler de iyileşme süreci tamamlanana kadar kullanılmamalıdır.

Bir başka önemli kısım da kan inceltici aktiviteler olan cinsel ilişki ve aktif spor uygulamaları gibi durumların, iyileşene kadar yapılmaması önerilmektedir.

Nerede Yapılır?

Bu uygulamayı yaptırmak isteyen bireylerin mutlaka alanında uzman doktorlarla çalışmaları, kontrolleri ve ekim işlemlerini hastayla anlaşarak ortaklaşa şekilde yürütecek hekimleri bulmaları gerekmektedir. Uygulama lokal anestezi altında yapılacağı ve kontrollerin de aksattırılmadan devam ettirilmesi gerektiğinden güvenilir kurum ve profesyonellerleHangi Doktora Yaptırılmalı?

Yapılan sakal ekimi operasyonları mutlaka ve mutlaka plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Sakal ya da saç ekimi yapan doktorların çoğunun da ana branşı plastik cerrahi alanında olmaktadır.

Sakal Ekimi Fiyatları

Ekim Yapıldığı Belli Olur mu?

Yapılan işlemin belli olma durumu, ekim yapılan alanın biraz pembeleşmesi ve iyileşme sürecinin başlarında kıl köklerinin sivilce tarzı kan toplaması şeklinde görülmektedir. Müdahaleyi yaptıran erkeklerin yakın çevresi tarafından da yeni görünüme kavuşulduğu fark edildiği için belli olma durumu oluşmaktadır ancak iyileşme süreci tamamlandıktan sonra sakal ektirme yapıldığı hiçbir şekilde belli olmamaktadır.

İşlemden Sonra Ekilen Sakallar Dökülür mü?

Ekim işlemi yapıldıktan sonraki geçecek iki haftalık süreçte, “şok dökülme” denilen köklerin adapte olma durumu gerçekleşmektedir. Hastalar bu durum karşısında biraz panik olsalar da, aslında bu oldukça normal bir durumdur. Çünkü dökülen sakallar tekrardan ekildiği köklerden çıkmakta ve diğer sakallar gibi sorunsuz şekilde uzamaktadırlar.

Ancak bahsedilen bu sürecin 4 ile 8 ay arasında gerçekleşeceğini de unutmamak gerekir. Dökülen sakalların 1 aylık bir süreçte diğer sakal bütünlüğüyle aynı seviyede olamayacağı bilinmelidir. Ayrıca sakal ekilen bölgedeki kıllanma artışı sadece ekilen köklere bağlı olarak değil, bölgenin çevresinde köklerin beslenmesiyle birlikte daha fazla kökün oluşmasıyla da görülebilmektedir.

Sakal Ekimi Fiyatları Nedir?

Saç ekimi gibi işlemin yapıldığı kliniğe göre ve tekniğe göre değişmektedir.

2020-01-14T00:36:14+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Whatsapp